W maju...

Jesteś tu: » Strona główna » W maju...

W maju...

 

 

Obchody uchwalenia Konstytucji 3 Maja w 1791r.

Konstytucja 3 Maja (właściwie Ustawa Rządowa z dnia 3 maja) to ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja
3 Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787r.) nowoczesną, spisaną konstytucją.

Z okazji tej ważnej dla wszystkich rocznicy nauczycielki: Bożena Erdmańska, Hanna Nowak, Anna Średzińska i Hanna Pustelnik, przygotowały z grupą młodzieży montaż słowno - muzyczny. Został on zaprezentowany lokalnej społeczności, w czasie uroczystości, pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich.


  ALBUS 2013r.

W pierwszej połowie maja 207 uczniów naszej szkoły wzięło udział w osiemnastej edycji konkursów przedmiotowych ALBUS 2013r. Przedsięwzięcie organizowane jest przez Centrum Edukacji Szkolnej z Warszawy i  ma zakres ogólnopolski. Chętni uczniowie z klas IV - VI, przystąpili do rozwiązywania testów jednokrotnego wyboru z następujących przedmiotów: język polski, matematyka, język angielski i przyroda. Konkursy nie są przeznaczone tylko dla uczniów najlepszych. Każdy ma szansę sprawdzenia swoich umiejętności, ponieważ rozwiązuje typowe szkolne zadania. Zwycięzcy otrzymują dyplomy i nagrody książkowe. Dodatkowo dla każdej szkoły, z której łącznie we wszystkich konkursach organizowanych przez CES weźmie udział więcej niż 120 uczniów, organizator przewiduje nagrodę w postaci zestawu wydawanych przez siebie zbiorów testów. Wyniki dostępne będą w czerwcu. Mocno trzymamy kciuki za powodzenie!

 

 Spotkanie autorskie z panią Izabellą Klebańską

Uczniowie klas pierwszych mieli sposobność spotkać się z autorką utworów dla dzieci

i młodzieży. Pani Izabella przedstawiła program związany z twórczością Tuwima w związku

z Rokiem Juliana Tuwima. Dzieci słuchały ciekawych interpretacji recytatorskich wspartych nagraniami muzycznymi. Dobra zabawa i edukacja zakończyła się możliwością zakupienia książek autorki z osobistym autografem.


Prace porządkowe grobu powstańca Franiciszka Świerkowskiego

Jedenastego maja uczniowie naszej szkoły porządkowali grób powstańca wielkopolskiego Franciszka Świerkowskiego. W trakcie prac została usunięta dziko rosnąca wokół grobu roślinność, oczyszczono go z zalegających liści oraz zapalono znicze.

Franciszek Świerkowski był aktywnym uczestnikiem Powstania Wielkopolskiego. Wraz z innym powstańcem został rozstrzelany przez żołnierzy hitlerowskich w Mielżynie w 1939 roku. Uczniowie oraz pan Mariusz Zborowski opiekują się grobem powstańca od 2006r.

 

  NOC MUZEÓW 2013r. w POZNANIU

Głównym celem Nocy Muzeów, odbywającej się pod patronatem Europejskiej Rady Europy, jest utworzenie płaszczyzny spotkania dla muzeów i publiczności.
 Muzea udostępniają swoje zbiory bezpłatnie, przygotowują również wiele atrakcji dla zwiedzających. Noc Muzeów w Polsce odbywa się od 2003 r. - pierwsza odbyła się w Poznaniu. Nocne zwiedzanie muzeów cieszy się w naszej szkole ogromnym zainteresowaniem. W tym roku uczestnicy nocnych, kulturalnych wrażeń odwiedzili: Muzeum Instrumentów Muzycznych, Wielkopolskie Muzeum Wojskowe, Muzeum Archeologiczne, Muzeum Etnograficzne i Muzeum Bambrów Poznańskich. Nauczyciele Danuta Maciejewska, Krzysztof Żok oraz Mariusz Zborowski wraz z grupą uczniów z klas III - VI już od wielu lat uczestniczą w Nocy Muzeów. 


 Ciekawa lekcja muzyki o instrumentach strunowych

Dzisiaj w naszej szkole odbyła się niecodzienna, wyjątkowa lekcja muzyki. Zajęcia
z uczniami klas piątych i czwartych poprowadzili panowie: Michał Bocheński, Franciszek Piasek oraz Damian Poterek. Spotkanie muzyków z uczniami zainicjował Stanisław Rajkowski, dyrektor Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Witkowie, który przedstawił zebranym muzycznych gości. Pan Michał Bocheński przypomniał podział instrumentów strunowych na szarpane, smyczkowe i uderzane. Muzycy chcąc przybliżyć wygląd
i brzmienie instrumentów zagrali fragmenty bardzo popularnych melodii i piosenek. Zainteresowanie uczniów było ogromne. Goście zachęcali do słuchania muzyki instrumentalnej oraz do nauki gry na instrumentach strunowych.

Pomysł na tak nietypową lekcję muzyki był z pewnością trafiony!


 Ogólnopolskie badanie umiejętności trzecioklasistów

Podstawowym celem Ogólnopolskiego Badania Umiejętności Trzecioklasistów jest wsparcie szkół (dyrektorów i nauczycieli) w uzyskaniu dodatkowych, rzetelnych, porównywalnych informacji na temat poziomu wiadomości i umiejętności uczniów kończących klasę trzecią – po zakończeniu nauki na I etapie edukacyjnym. Udział naszej szkoły w OBUT ma charakter badawczy. Pięć klas trzecich 21 maja 2013r. przystąpiło do rozwiązywania przygotowanych zadań z języka polskiego i matematyki, które pozwoliły uczniom na zaprezentowanie umiejętności zdobywanych podczas codziennej nauki w szkole. Zestawy zadań OBUT badają umiejętności zawarte w Podstawie programowej kształcenia ogólnego. Życzymy powodzenia!


 

MIĘDZYNARODOWY KONKURS MATEMATYCZNY "KANGUR" - wyniki

Wśród uczniów, którzy przystapili do rozwiązywania zadań w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym "KANGUR" mamy czterech wyróżnionych najlepszych matematyków!

W kategorii ŻACZEK Wiktoria Łuczyńska z kl. II b uzyskała 80 punktów, MALUCH-Weronika Winsztal z kl. IV b 101,25 punktów, Bartosz Szcześniak z kl. IV d 94,5 punktów. W kategorii BENIAMIN Marek Wiącek z kl. VI b zgromadził 105 punktów,
a Michał Grześkowiak z kl. VI b 95 punktów. 

Gratulujemy wyróżnionym, dziękujemy opiekunom, a wszystkim życzymy sukcesów
w kolejnych potyczkach matematycznych!


 Konkurs ekologiczny "Zbierając makulaturę - chronimy lasy"

Dnia 23 maja odbył się w naszej szkole konkurs ekologiczny "Zbierając makulaturę - chronimy lasy". Zadania konkursowe przeznaczone były dla klas IV - VI i zostały przygotowane przez panie A. Zdanowską i J. Kaźmierską. Każdą klasę reprezentowały drużyny składające się z trzech uczniów. Zmagania z zadaniami podzielone zostały na dwa etapy. Wyniki szkolnego konkursu są następujące:

KLASY IV

1 miejsce - Zosia Kaźmierska - klasa IVc

2 miejsce - Bartosz Szcześniak - klasa IVd

3 miejsce - Krystian Juszczak - klasa IVa

KLASY V

1 miejsce - Weronika Janowicz - klasa Va

2 miejsce - Nadia Fatyga - klasa  Vb

3 miejsce - Zuzanna Wójcicka - klasa Va

KLASY VI

1 miejsce - Adrian Szymański - klasa VIc

2 miejsce - Wiktoria Lis - klasa VId

3 miejsce - Paulina Machińska - klasa VIa

Gratulujemy zwycięzcom!

 

 

Rozstrzygnięty konkurs plastyczny "PROJEKT OKŁADKI DO KSIĄŻKI JULIANA TUWIMA"

Wyróżnienia i nagrody książkowe otrzymują:

 

1. Agata Tyborowska            SP 3 Witkowo

2. Mateusz Milarski               SP 3 Witkowo

3. Nikola Orczyk                    SP 3 Witkowo

4. Norbert Goliński                SP 3 Witkowo 

5. Marta Szeląg                     SP Niechanowo

6. Kacper Nowaczyk              SP Niechanowo

7. Kacper Figiel                     SP Mielżyn

8. Momika Kujawa                 SP Mielżyn

9. Szymon Jędrzejczak          SP Mielżyn

 

 

 

 

 

 

Opracowanie: szkolnastrona.pl

Sponsorzy nagród w konkursie "Szkolnastrona Roku 2014"

Robocamp Megamatma